AIM: startWED, 11 JUL 2001 20:04:53 GMT

Gjeneralėt doemos nė Hagė

AIM, Zagreb, 07.07.2001

Nė tavolinėn e kryeministrit kroat Ivica Raēan para njė muaji arriti dėrgesa e rekomanduar nga Prokuroria e Tribunalit Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte: nė zarfėn e mbyllur Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės Karla Del Ponte i dėrgoi Raēanit fletpadinė pėr dy gjeneralėt kroat (ėshtė fjala pėr Ante Gotovinėn dhe Rahim Ademin), ku kėrkohej nga zyrtarėt e kėtushėm burgosja e menjėhershme e dy gjeneralėve dhe dorėzimi i tyre. Pasi pranoi letrėn kryeministri veproi sipas statutit tė Gjyqit tė Hagės, sepse Karla Del Ponte i dėrgoi letėr ku shprehu vėrejtjet rreth pėrmbajtjes sė aktakuzės dhe shkaqeve pėrse duhet tė jepet autorizim pėr burgosje. Mė 6 korrik, tė premten, Karla Del Ponte arriti nė Zagreb, dhe mbajti njė sesion katėrorėsh me kryeministrin kroat dhe kėshilltarėt e tij mė tė ngushtė.

"Shkaku mė i rėndėsishėm i vizitės sime ėshtė se institucioni im para njė muaji dėrgoi dy aktakuza tė vulosura, qė kanė tė bėjnė me autorizimet pėr arrest dhe ju dorėzuan qeverisė", tha Karla Del Ponte pas takimit dhe vazhdoi: "Kryeministri Raēan nė formė tė shkruar kundėrshtoi fletpaditė, por unė erdha pėr t’ia sqaruar se nga shkaqe drejtėsie nuk mund t’i plotėsojmė kėrkesat e tij. Gjithashtu doemos duhet tė them se deri tani kemi pasur bashkėpunim mjaft tė mirė me qeverinė kroate. Por, dorėzimi i tė akuzuarve nė Den Hagė ėshtė testi i fundit pėr ēdo qeveri, pėr ēdo shtet. Asnjėherė, pėr asnjė qeveri nuk ekziston ndonjė kohė e mirė pėr tė bėrė ndonjė veprim tė vėshtirė. Unė insistoj nė atė qė qeveria kroate, jo shkaku i Beogradit, por shkaku i detyrimeve ndėrkombėtare tė vazhdojė me realizimin e autorizimeve pėr burgosje".

Para se ta braktiste Oborrin e Banskos Karla Del Ponte tha se Gjykata e Hagės asnjėherė nuk e ka vėnė nė pikėpyetje legjitimitetin e asnjė operacioni ushtarak apo policor tė kroatėve, as ka sajuar aktpadi pėr kriminalizimin e luftės atdhetare. "Ne merremi me pėrgjegjėsitė individuale nė nivelet e larta tė zinxhirit urdhėdhėnės”, tha kryeprokurorja.

Pas fjalės sė saj, gazetarėve iu drejtua Ivica Raēan, i cili nuk mundi tė tregonte se a dėshironte kabineti i tij tė plotėsonte kėrkesat e Hagės. "Vetėm mund tė them se nė seancėn e jashtėzakonshme Qeveria do ta ketė nė rend dite kėtė temė dhe do tė vendos pėr kėtė ēėshtje", tha Raēani dhe shtoi: "Nuk do tė pėrgjigjem nė pyetjen se nė ēfarė afati pret dorėzimin Karla Del Ponte. Do tė shohim se ēka mundemi dhe nė ēfarė afati ta bėjmė".

Qeveria kroate nuk ka kurfarė mundėsie t’u ik kėrkesave tė Hagės pėr dorėzimin e tė akuzuarve emrat e tė cilėve janė nė aktakuzat e vulosura: sipas Ligjit pėr bashkėpunim me Gjykatėn ndėrkombėtare, Qeveria kroate – pasi pranon aktakuzėn – ėshtė e obligueshme ta informojė tė akuzuarin me pėrmbajtjen dhe autorizimin pėr arrestim, kurse pas kėsaj duhet tė ngris procedurė pėr dorėzim nė gjykatėn rajonale tė autorizuar; pastaj pason vendimi gjyqėsor qė i dorėzohet tė akuzuarit nga Gjykata ndėrkombėtare, kurse ankesa mund tė dorėzohet vetėm nė Gjykatėn kushtetuese, qė duhet ta shqyrtojė nė procedurė tė shpejtė; dorėzimi mund tė pezullohet pėrkohėsisht vetėm me vendimin e ministrit tė drejtėsisė shkaku i gjendjes shėndetėsore tė tė akuzuarit ose ndonjė shkaku tjetėr justifikues.

"Nuk mund tė zbuloj pėrmbajtjen e letrės sė Carla Del Pontes dhe vėrejtjet qė ia kam dėrguar pas leximit tė aktakuzės sė vulosur. Statuti i Gjykatės sė Hagės mė obligon qė tė mos bėj publik pėrmbajtjen e aktakuzės sė vulosur, gjithashtu edhe pėrmbajtjen e vėrejtjeve qė i kam dėrguar", tha Ivica Raēan, kurse nė pyetjen gazetareske se a u frikėsohet pakėnaqėsive publike nė vend shkaku i kėrkesave tė Hagės pėr dorėzimin e mundshėm, kryeministri u pėrgjigj se vendimi i Gjyqit tė Hagės e obligon secilin. "Ne mund tė thyejmė kėtė vendim, por mbartim pasoja. Qeveria do tė bėjė gjithēka sa i pėrket bashkėpunimit me Gjykatėn e Hagės duke ndjekur politikėn qė e kemi definuar si qeveri dhe

shtet kroat”, potencoi Raēani.

"Ēka mendoni se e kujt ishte lufta atdhetare? Ishte lufta jonė, luftė kroate, e jo luftė imja private", deklaroi pėr “Jutarni listin” e Zagrebit gjenerali i pensionuar i Ushtrisė Kroate Ante Gotovina, pasi ishte spekuluar nė mediume se emri i tij gjendej nė aktakuzėn e vulosur qė Karla Del Ponte ia kishte dėrguar Ivica Raēanit. Gotovina pėrndryshe ishte ushtar shumėvjeēar i Legjionit Francez tė tė Huajve, kurse Ushtrisė Kroate iu bashkangjit mė 1991: nė fillim ishte instruktor pėr stėrvitjen e njėsive speciale, shėrbeu nė Brigadėn e parė tė gardistėve, kurse gjatė operacionit “Stuhia” ishte udhėheqės i Zonės Operative nė Split, dhe udhėhoqi trupat kroate ndaj Kninit. Udhėheqja e forcave tė Ushtrisė Kroate nė Knin, me siguri se pėrbėn pjesėn mė tė madhe tė aktakuzės sė Hagės kundėr gjeneralit Gotovina, sepse nė kėtė drejtim ishin bėrė mjaft krime ndaj civilėve serb.

Pas "Stuhisė" Gotovina u hodh nė Bosnjė e Hercegovinė, ku ishte kryeshef i shtatmadhorisė sė bashkuar tė Ushtrisė Kroate dhe Kėshillit Kroat tė Mbrojtjes nė aksionet ofenzive "Maestral" dhe "Potezi jugor": nė kėto aksione tė forcave tė pėrbashkėta kroate u krijua njė hapėsirė e

madhe nga Glamoēa dhe Bosanski Grahi, pėrmes Shipovit dhe Drvarit, deri nė Jajcė dhe Mrkonjiē-Grad. Kur u ndėrprenė aktivitetet luftarake u bė inspektor kryesor i Ushtrisė Kroate, kurse pas grupimit me 11 gjeneralė tė tjerė me tė cilėt i shkroi letrėn puēiste kryetarit tė Republikės dhe komandantit suprem tė forcave tė armatosura - u dėrgua nė pension.

"Nuk kam frikė. Pėrse duhet tė kem frikė? Cili ėshtė ai pėrbindėsh qė do tė mund tė mė frikėsonte sė afėrmi? Nėse unė jam fajtor, atėherė fajtor jeni edhe ju! Edhe ju duhet tė frikėsoheni! Unė jam plotėsisht i qetė", i tha Gotovina gazetares sė "Jutarnji listit", kurse javorja nga Spliti "Feral Tribune" botoi informacionin se gjenerali nuk do t’i dorėzohet vullnetarisht Gjykatės sė Hagės dhe se do tė rezistonte me forcė ndaj atyre qė do tė tentojnė ta arrestojnė.

"Mua askush asgjė nuk mė ka thėnė zyrtarisht, as nga Qeveria, as nga Ministria e Mbrojtjes. Nė ēka mund tė bazohet Gjykata e Hagės qė tė ngre aktakuzė ndaj meje pėr kryerje tė krimeve tė luftės", tha pėr "Jutarnji list" gjenerali Rahim Ademi, i cili gjithashtu pėrmendet si emėr nė fletarrestin e vulosur nga Haga. Ademi edhe mėtej ėshtė epror aktiv nė Ushtrinė Kroate, ku erdhi nga Armata Popullore Jugosllave: tė mirėinformuarit thonė se Ademi ėshtė eprori mė i mirė pėr artileri qė ka Ushtria Kroate, kurse vlerėsohet se fletarrestimi ndaj tij ka tė bėjė me

aksionin e Ushtrisė Kroate nė Medaēki Xhep afėr Gospiēit. Nė kėtė operacion, qė ndodhi nė shtator 1993, trupat kroate kishin vrarė disa dhjetėra civilė serbė, kurse gjeneral Ademi ishte njėri nga eprorėt kryesor nė shtabin e gjeneralit Mirko Norē, komandantit tė atėhershėm tė

Zonės Operative tė Gospiēit. Nė operacionin "Stuhia” dhe operacionet e mėvonshme nė Bosnjė ai shėrbeu nė shtabin e gjeneralit Gotovina.

Pasi Qeveria nė seancėn e vet tė jashtėzakonshme do tė vendos se ēka duhet bėrė me fletarrestet e Hagės (kurse hapėsira manovruese kryesisht ėshtė ngulfatur), Kroacinė mund ta trondisin njė valė mitingjesh e pakėnaqėsishė publike tė djathtistėve ku, padyshim, do tė kėrkohet ndėrprerja e gjithė marrėdhėnieve me Hagėn. Veē kėsaj, Raēanit mund t’i ndodh edhe kriza qeveritare, sepse kryetari i HSLS-sė Drazhen Budisha paralajmėroi se partia e tij do tė largohet nga Qeveria e koalicionit nėse Kroacia vazhdon t’i dorėzojė gjeneralėt nė Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte. Pėr ēdo rast kėtė vend e presin ditė mjaft interesante.

IVICA GJIKIĒ