AIM: startMON, 23 JUL 2001 21:02:02 GMT

Socialistėt kundėr Hagės dhe ODS-sė

Kryetari i Kėshillit Qarkor tė Partisė Socialiste Serbe Milan Zhivanoviē thekson se qeveria e koalicionit ėshtė pėrgjegjėse qė qytetarėt jetojnė gjithnjė e mė keq dhe parasheh se nė vjeshtė do tė vijė deri tek "eksplodimit tė pakėnaqėsisė sociale"

AIM, Beograd, 18.7.2001.

Kur nė Beograd filluan mitingjet pėr mbrojtjen e Sllobodan Milosheviqit, nė rrugė dolėn edhe socialistėt e Kragujevcit. Rreth treqind kragujevas, kryesisht pleq, u nisėn drejt kryeqytetit, nė mbrojtje tė "Slobo lirisė" , duke dėshiruar qė haptas "para fytyrės tė mercenarėve tė NATO-s dhe tradhėtarėve" , tė tregonin edhe njėherė se "Serbia nuk dėshiron t'i shesė bijtė e vetė". Kishte aq udhėtarė pėr nė Beograd sa ishin tė mjaftueshėm tre autobusė dhe disa automobilė.

Mjaft tė lodhur, sa nga pleqėria, sa nga udhėtimi deri nė Beograd, grupi nga Kragujevci, qė njihej mirė mes vete, pėr pesė ditė me rradhė, kritikoi zėshėm pushtetin nė Serbi, duke u ankuar pėr pensionet e vogla dhe jetėn e vėshtirė.

Pensionisti Radosllav Mariē konsideron se "ēdo serb i ndershėm duhet tė jetė kundėr dorėzimit tė Millosheviqit nė Hagė". Ai ankohet se nė vend nuk ėshtė bėrė asgjė pėr tė penguar ekstradimin e Millosheviqit nė Gjykatėn e Hagės dhe pėrkujton se shumica nga Serbia kanė marrė pjesė nė luftėrat nė hapėsirat e Jugosllavisė sė dikurshme, qė d.t.th. se tė gjithė duhet tė gjykohen.

"Djali im ishte ushtar i rregullt, me afat tė vazhduar nė shėrbimin ushtarak pėr tri muaj, i cili nga '91 ishte nė disa fushėbeteja, nė Dubrovnik, Srpska Krajina dhe Baranjė. A do tė thotė se edhe ai duhet tė shkojė nė Hagė", komenton i tronditur Mariē dhe shton se ėshtė e "palogjikshme qė njeriu, i cili ka mbrojtur shtetin e vetė tė gjykohet". Nė fund pėrmend se nė kėtė rast ka gabuar se "Slloboja duhet tė pėrgjigjet nė vendin e vetė, para popullit" dhe me shpejtėsi fillon tė ankohet pėr pensionet e vogla dhe pamundėsinė pėr tė mbijetuar. Nė vėrejtjen se ky pushtet nuk ėshtė fajtor pėr standardin e ulėt dhe se ėshtė e pamundshme kaq shpejtė tė pėrmirėsohet situata ekonomike, Mariēi pajtohet dhe shton "vetėm pėr popullin tė jetė mė lehtė".

Pėr nė mitingun e Beogradit u nis edhe pensionistja Vera Simov me qėllimin tė ndėrronte qeverinė republikane pėr shkak se "tradhėtoi serbėt dhe Serbinė". Ajo shkoi nė kryeqendėr pėr tė porositur se "Millosheviqi nė Hagė - ėshtė tradhėtia dhe turpi mė i madh, sepse kėtė e kanė bėrė individė pėr para tė shumta". Ajo thotė se "dosovcėt" e dėrguan Sllobon nė Hagė pėr tė anuluar marrėveshjen me Perėndimin pėr bombardimin e vendin tonė". Edhe Vera thotė se ėshtė nėnė e dy fėmijėve qė kanė marrė pjesė nė luftėrat e dhjetėvjeēarit tė fundit "duke mbrojtur vendin dhe popullin e vetė". Ajo shton: "frikėsohem se edhe fėmijėt tanė qė iu pėrgjigjėn thirrjes sė atdheut nesėr do tė shpallen tradhėtarė".

Nė mbrojtje tė ish-kryetarit, pensionisti mė i vendosur, ish-punėtori i "Zastava", Branko Mishiē, thotė se "dorėzimi i Sllobodan Millosheviqit nė Hagė paraqet tradhėti ndaj popullit serb". Ai ėshtė kategorik nė kėrkesėn pėr ndėrrimin e qeverisė sė Opozitės sė Bashkuar Demokratike qė, sipas vlerėsimit tė tij, ka tradhėtuar vendin.

"Nėse ėshtė dashur tė pėrgjigjet, atėherė kėtė duhej ta bėnte nė vendin tonė, para gjyqeve tona. Nėse ky pushtet nuk ka besim nė gjykatėn tonė, atėherė nuk ka besim edhe nė vetė shtetin", pėrfundon Mishiēi duke shprehur frikė se Millosheviqi nuk ėshtė fundi "i shitjes sė qytetarėve tanė nė Tribunalin e Hagės".

Nė Partinė Socialiste tė Serbisė pėr Kragujevcin vlerėsojnė se bashkėpunimi i Jugosllavisė me Tribunalin e Hagės forcoi dhe bashkoi socialistėt, duke mundėsuar ripėrtrirjen kadrovike dhe marrjen e vendit tė merituar qė i takon si parti mė e fuqishme nė opozitė. Sipas evidencės sė Kėshillit rajonal tė PSS, nė rajonin e Shumadisė kjo parti ka mė shumė se 22 mijė anėtarė. Nė qytetin qė paraqet "bombė sociale" tė vėrtetė, ku 20 mijė janė tė papunė, 25 mijė tė papaguar pėr arsye tė ndryshme dhe rreth 16 mijė refugjatė, socialistėt konsiderojnė se "rriten tensionet sociale" sepse ODS nuk ka pėrmbushur premtimet parazgjedhore.

Kryetari i Kėshillit Qarkor tė PSS Milan Zhivanoviq thotė se koalicioni qeveritar ėshtė pėrgjegjės qė qytetarėt e kanė gjithnjė e mė vėshtirė dhe parashikon se nė vjeshtė do tė vijė deri tek "eksplodimi i pakėnaqėsisė sociale".

"Si opozitė e vėrtetė socialistėt duhet doemos, pėrmes institucioneve legale tė sistemit dhe pėrmes protestave tė organizuara tė tregojnė gabimet e pushtetit dhe tė afirmojnė programin e drejtėsisė sociale", thotė Zhivanoviq . Ai thekson se populli nuk mund tė jetojė nga donacionet, kurse pushteti nuk ėshtė i aftė tė orgnizojė prodhimin dhe pėrfundon "ardhmėria i takon partisė socialiste".

OLIVERA S. TOMIQ