AIM: startSUN, 14 OCT 2001 16:46:07 GMT

SHQIPERIA NE ANEN E KOALICIONIT ANTITERRORIST

AIM TIRANA, 11 TETOR 2001

Qeveria e Tiranės nuk ėshtė mjaftuar vetėm me dėnimin e akteve terroriste nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, por njėkohėsisht ka ndjekur njė politikė, nėpėrmjet tė cilės ajo bėhet pjesėtare edhe pse virtuale e koalicionit tė ri gjeopolitik te udhehequr nga SHBA, nė luftėn kundėr bazave mbėshtetėse dhe logjistike tė terrorizmit.

Ky argument ėshtė bėrė edhe objekt diskutimi i gjerė nė parlamentin shqiptar, nė tė cilin qysh mė 27 shtator u propozua nisja e njė reforme legjislative, qe u sugjerua nga grupi opozitar i Partisė Demokratike tė Reformuar, propozim i cili gjeti miratimin total tė Parlamentit. “Nuk mjafton vetėm tė mbėshtesim politikisht, por duhet tė jemi tė gatshėm tė vemė nė dispozicion hapėsirėn ajrore dhe portet dhe pėr kėtė duhet tė ndryshojmė legjislacionin dhe tė rishikojmė konventat qė kemi ratifikuar deri mė sot”- u shpreh deputeti i kėtij grupimi, Dashamir Shehi.

Kryetari i Parlamentit Namik Dokle paralajmėroi nė datėn 27 shtator miratimin e njė reforme tė re, pėr pėrshtatjen e ligjeve shqiptare, nė tė cilėn do tė specifikohet jo vetėm ndryshimi i kuadrit ligjor ekzistues, por edhe ndėrmarrja e masave pėr plotėsimin e procedurės sė nevojshme pėr ratifikimin e konventave antiterroriste dhe nė mėnyrė tė vecantė tė Statutit tė Romės mbi Gjykatėn Penale Ndėrkomėtare, realizimin e marrėveshjeve tė reja ndėrkombėtare pėr goditjen e financimeve tė terrorizmit si dhe pėrmbushjen e tė gjitha detyrimeve qė lindin nė bazė tė marrėveshjeve ekzistuese.

Nė kėtė rezolutė shprehet gatishmėria e shtetit shqiptar pėr tė mbėshtetur dhe pėr tė bashkėpunuar mė qeverinė e SHBA-sė dhe koalicionin antiterrorist “pėr tė ndėshkuar pėrgjegjėsit e kėtyre krimeve tė pėrbindshme si dhe pėr tė ērrėnjosur shkaqet e tyre”. Qėllimi i kėsaj rezolute nuk ėshtė vetėm mbėshtetja dhe bashkėpunimi virtual me SHBA, por duket se ajo lidhet edhe me dicka tjeter, qė ėshtė pjesėmarrja e Shqiperise nė Konferencėn Islamike dhe detyrimet qė rrjedhin nga ky anėtarėsim. Shqipėria, e pozicionuar gjeopolitikisht nė Evropė, kerkon qe te shmange spekulimin se ajo ėshtė njė vend mysliman.

Nė kėtė kėndvėshtrim janė bėrė ndryshime edhe nė aparatin policor dhe tė shėrbimeve sekrete nė Shqipėri. Kėshtu nė 10 tetor pėrfundoi ngritja e njė strukture tė re nė Ministrinė e Rendit , e quajtur Zyra e Luftės kundėr Krimit tė Organizuar, nė pėrbėrje tė sė cilės ėshtė edhe ajo e Antiterrorit. Kjo Zyrė ėshtė nėn mbikqyrjen e FBI-sė dhe nė varėsinė e drejtpėrdrejtė tė drejtorit tė pėrgjithshėm tė Policise, Bilbil Mema. Struktura ėshtė ideuar nga specialistė amerikanė tė antikrimit dhe tė antiterrorizmit dhe nė shėrbim tė saj janė vėnė 2 milionė dollarė tė akorduar nga SHBA.

Kryministri shqiptar Ilir Meta doli para pak ditėsh mė njė deklaratė, ku theksohej se Shqipėria i ofronte SHBA-sė jo vetėm mbėshtetjen politike, por edhe njė mbėshtetje ushtarake, nė rast se do tė ishte e nevojshme, duke vėnė nė dispozicion tė koalicionit antiterrorist bazat ushtarake, portet, aeroportėt dhe gjithshka tjetėr qė do t’i nevojitej luftės kundėr terrorizmit.

I tė njėjtit opinion ėshtė edhe Presidenti i Republikės Rexhep Mejdani, i cili nė samitin e Sofjes tė zhvilluar mė 5 tetor nė nivel presidencial, deklaroi se “Shqipėria ėshtė e gatshme pėr tė bashkėpunuar me Naton, SHBA-nė dhe Bashkimin Evropian nė luftėn kundėr terrorizmit dhe si njė anėtare de facto e Aleancės vė nė shėrbim tė kėtij koalicioni hapėsirėn e saj detare, tokėsore dhe ajrore”.

Por ndėrsa parlamenti shqiptar po merret me shqyrtimin e rezolutės sė antiterrorizmit, njė tjetėr fakt krijoi debat jo vetėm nė legjislativin, por edhe nė mediat shqiptare. Ambasadori i Shqipėrisė nė Arabinė Saudite Sulejman Tomēini, mori pjesė nė 10 tetor nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė Organizatės sė Konferencės Islamike, tė mbajtur nė Katar. Edhe pse Shqipėria nė kėtė konferencė nė nivel ministrash tė jashtėm, ishte pėrfaqėsuar thjesht nga ambasadori, lajmi bėri qė debatet tė nisnin dhe tė ashpėrsoheshin deri nė atė pikė, sa tė vėshtirėsonin punimet e parlamentit mbi rezolutėn. Deputeti Nikollė Lesi e quajti pjesėmarrjen e Shqipėrisė si njė “gabim fatal”, i cili bėhet pikėrisht kur forcat ndėrkombėtare po bashkėrendojnė punėn pėr tė luftuar terrorizmin.

Pėr mė tepėr ngjalli pakėnaqėsi fakti se ambasadori shqiptar nuk kishte marrė fjalėn dhe nė kėtė mėnyrė ai kishte aprovuar deklaratat qė dolėn prej kėsaj konference, ku dėnohėshin aktet terroriste ndaj SHBA-sė, por njėkohėsisht u shpreh edhe shqetėsim mbi sulmet ndaj Afganistanit, qė mund tė shkaktojnė shumė viktima civile. Konferenca qartėsoi gjithashtu se nuk miraton gotitjen e vendeve tė tjera arabe nėn pretekstin e luftės kundėr terrorizmit, ndėrkohė qė qėndrimi i Presidentit amerikan George U. Bush ka qenė i qartė “ato vende qė nuk janė me ne nė kėtė luftė, janė kundėr nesh”.

Pse Ministra e Jashtme Arta Dade qė ishte nė dijeni tė kėsaj Konference, duke u bazuar nė momentin politik ndėrkombėtar tė tanishėm, nuk mori masat e parandalimit tė pjesėmarrjes shqiptare? Drejtori i Zyrės sė Informacionit pranė kėsaj Ministrie Sokol Gjoka, nė lidhje mė kėtė ēėshtje shprehet se “pjesėmarrja shėrben pėr t’i treguar botės arabe qėndrimin e Qeverisė Shqiptare, i cili ėshtė bashkimi me koalicionin e gjerė tė drejtuar nga SHBA-ja”. Nė kėtė Konferencė, sipas Gjokės, marrin pjesė edhe njė numėr vendesh qė janė shprehur pro luftės kundėr terrorizmit, ndaj dhe prezenca e ambasadorit shqiptar nuk pėrbėn nė vetvete njė rast alarmant.

Megjithė kėto polemika pritet qė pas disa ditėsh parlamenti i Tiranės tė aprovojė rezolutėn “Shqipėria pjesėmarrėse e aleancės sė gjerė kundėr terrorizmit”, pėr tė cilin kanė rėnė dakort tė gjitha grupimet politike. Kryetari i Parlamentit Namik Dokle nė lidhje mė kėtė ēėshtje deklaroi se “ njė mocion i tillė, nė pėrmasat qė ka marrė lufta kundėr terrorizmit nė botė, duke patur parasysh domosdoshmėrinė e kėsaj lufte nė mbrojtje tė vlerave njerėzore, merr njė rėndėsi tė veēantė”.

Disa shkrime tė botuara nė mediat perėndimore mbi ekzistencėn e elementėve tė dyshimtė pėr terrorizėm e kanė bėrė mė tė qartė pozicionim e Shqipėrisė, duke e konsideruar si anėtare tė plotė edhe psė virtuale tė koalicionit antiterrorist, tė udhėhequr nga SHBA-ja.

ARJAN KONOMI