AIM: startFRI, 26 OCT 2001 15:24:48 GMT

Tė drejtat e minoriteteve nė Kosovė – mė tė rrezikuarat nė Evropė

AIM, Prishtinė, 26.10.2001.

Ndoshta Kosova edhe pėr njė kohė do tė vazhdojė tė mbetet vendi i njė shfaqjeje tė pėrhershme, ku protagonistėt mbeten tė njėjtit, vetėmsa ndėrrojnė rolet. Nė njė periudhė dikush ėshtė sundues e tjetri viktimė dhe anasjelltas nė njė periudhė tjetėr. Dy vjet e gjysmė pas luftės sė Kosovės, shqiptarėt nuk janė mė “viktimat” e dikurshme, ndonėse emrat e tyre pėrbėjnė listat mė tė gjata tė viktimave tė krimit. Vendin e tyre nė imazhin para bashkėsisė ndėrkombėtare e kanė zėnė “sunduesit e tyre tė deridjeshėm”. Komuniteti serb (statistikat asnjėherė nuk e thonė me saktėsi numrin e tyre, sepse statistikat ose nuk ekzistojnė, ose nė tė shumtėn fabrikohen) vazhdon tė jetojė i izoluar nė enklavat e rrethuara me tela gjemborė dhe forca tė mėdha tė KFOR-it dhe policisė sė Kombeve tė Bashkuara. Tė drejtat dhe liritė e tyre tashmė zėnė vendin krysor nė raportet, analizat e diskutimet e faktorėve ndėrkombėtarė dhe atyre vendorė, nė tė cilat jorrallė, minoritetet tjera (turke, rome, myslimane, gorane etj) harrohen, mbesin nėn hije apo edhe preken perciptazi.

Njė pėrmirėsim shumė i ngadalshėm i gjendjes sė pakicave kombėtare ka ndodhur nė Kosovė sipas raportit tė Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE) dhe Komesariatit tė Lartė pėr Refugjatė tė Kombeve tė Bashkuara (UNHCR). Nė kohėn kur Kosova po u afrohet zgjedhjeve tė pėrgjithshme me tė cilat do tė krijohen strukturat e vetėqeverisjes sė pėrkohshme, raporti i tetė me radhė i kėtyre dy organizatave qė nga viti 1999 tėrheq vėrejtjen se zhvillimet demokratike mund tė dėmtohen nėse problemet e minoriteteve nuk njihen dhe nuk shtrohen pėr zgjidhje. "Shkalla e jotolerancės ėshtė ende e pranishme nė shoqėrinė e Kosovės dhe ajo ėshtė e papranueshme”, deklaroi shefi i OSBE-sė, ambasadori Daan Everts, duke bėrė thirrje qė “ēdonjėri nė Kosovė duhet tė pėrpiqet pėr t’i dhėnė fund kėsaj jotolerance nėse ėshtė i pėrkushtuar pėr njė tė ardhme tė ēliruar nga padrejtėsitė e sė kaluarės”. Zyrtarėt pohojnė se siguria dhe mungesa e lirisė sė lėvizjes vazhdojnė tė jenė brenga kryesore e minoriteteve. Shkalla e incidenteve tė dhunės ka pėsuar rėnie gjatė gjashtė muajve tė fundit nė Kosovė, por situata vazhdon tė jetė e brishtė. Puna e policisė dhe sistemit tė drejtėsisė ėshtė shumė e ngadalshme, por megjithatė po shėnon rezultate nė krijimin e njė mjedisi mė tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt. Mungesa e lirisė sė lėvizjes lė gjurmė nė tė gjitha fushat e jetės, qė nga arsimi, shėndetėsia e deri te shėrbimet publike, ka deklaruar ndėrkaq shefi i UNHCR - sė nė Kosovė, Lennart Kotslainen. "Pėr disa komunitete kjo po shndėrrohet nė fakt jetėsor”, tha ai, pėr tė shtuar se “ėshtė thellėsisht brengosėse kur njerėzit fillojnė tė konsiderojnė normale tė mos provojnė tė kalojnė pėrtej ‘vijės sė kufirit’. E vetmja rrugė drejt pėrparimit ėshtė puna drejt arritjes sė qėllimit qė ēdokush nė Kosovė tė mund t’i realizojė tė drejtat e tij themelore, ka thėnė shefi i UNHCR-sė.

Karakteristikė e raportit tė OSBE-sė dhe UNHCR-sė, pėrkatėsisht interpretimit tė tij nga shefat e kėtyre dy organizatave, ishin vlerėsimet tepėr tė kujdesshme tė tyre. Sa thuhej se “gjendja ėshtė shume e rėndė”, sa vlerėsohej se “pėrparime tė rėndėsishme janė arritur nė vendosjen e dialogut dhe aktiviteteve ndėretnike”, dhe se, sipas ambasadorit Everts, “po hidhen hapa tė rėndėsishėm drejt normalitetit”. Ndėrkaq, kolegu i tij nga UNHCR-ja, Kotslainen e ka pėrshėndetur fillimin e kthimit tė pjesėtarėve tė minoriteteve tė zhvendosur nga Kosova. Por, nė tė njėjtėn kohė ai konstaton se “ende ka shpėngulje tė pjesėtarėvė tė minoriteteve tė nxitura nga diskriminimi konstant, izolimi dhe dhuna qė pėrshkon jetėrat e tyre”… Tė dyja organizatat kanė rekomanduar njė “qasje aktive nė pėrmirėsimin e sigurisė, tejkalimin e diskriminimit, nxitjen e dialogut dhe ndėrtimin e masave tė mirėbesimit”.

Gjendja e tė drejtave dhe lirive tė njeriut nė Kosovė nė pėrgjithėsi nuk ėshtė e mirė, kanė pohuar edhe zyrtarėt e Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, organizatė vendore me seli nė Prishtinė. Kryetari i kėtij Kėshilli, Pajazit Nushi, pohon se numri i pėrgjithshėm i krimeve nė krahasim me vitin e kaluar nuk ka pėsuar pothuajse kurrfarė ndryshimesh. Mirėpo, ndryshimi i vetėm ėshtė se numri i krimeve ndėretnike nė Kosovė ka pėsuar rėnie. Gjatė vitit 2000, Kėshilli ka regjistruar 99 raste tė vrasjeve tė pjesėtarėve tė pakicave kombėtare, ndėrsa nė 9 muajt e parė tė kėtij viti (2001) janė regjistruar 26 raste tė tilla, apo nga 47 tentim vrasjesh, sa ishin njė vit mė parė, kėtė vit janė shėnuar 27 raste tė tilla…

Edhe organizatat ndėrkombėtare dhe ato vendore pajtohen rreth faktit se, siē thuhet, “zgjidhja e ēėshtjes sė qytetit tė ndarė tė Mitrovicės dhe pėrgjithėsisht Kosovės veriore ėshtė ēelėsi i pėrmirėsimit tė raporteve ndėretnike kudo tjetėr nė Kosovė”. Ndryshe ng ata, zoti Nushi pohon se megjithatė ky nuk ėshtė “ēelėsi i vetėm”. Sipas tij njė faktor i ngjashėm me kėtė ėshtė edhe mėnjanimi i enklavave serbe dhe komunikimi i drejtpėrdrejtė i tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Por, hapja e enklavave ende duket e largėt. Zyrtarėt ndėrkombėtarė kėrkojnė nga shqiptarėt qė tė ndihmojnė nė mbrojtjen dhe respektimin e tė drejtave tė pakicave dhe njėkohėsisht miratojnė rregullore pas rregulloreje pėr mbrojtjen e tyre. Kohė mė pare, shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Hans Haekkerup, nėnshkroi rregulloren pėr ndalimin e shitblerjes sė pronave ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve tė bėrė “nėn presion”. Afrimi i zgjedhjeve tė pėrgjithshme dhe synimi pėr tė pėrfshirė serbėt nė kėto zgjedhje hapi edhe shumė ēėshtje tė tjera, deri tash “tė paprekshme”. UNMIK-u po shqyrton mundėsinė e krijimit tė njėsive tė veēanta tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, ėshtė duke zhvilluar negociata serioze me zyrtarė tė Beogradit pėr ta lejuar fillimin e punės sė njė universiteti me mėsim nė gjuhen serbe, ndėrsa tė dėrguarin e Beogradit, Nebojsha Ēoviq, e ka shndėrruar nė “mysafir” tė pėrditshėm nė Kosovė. Njė dokument prej 25 faqesh me strategjinė e UNMIK-ut pėr pėrmirėsimin e “gjendjes sė pakicės serbe” ėshtė hartuar nga Misioni…

Por, ende askush nuk mund tė thotė nėse tėrė kėto pėrpjekje do tė kenė sukses. Shqiptarėt kanė reaguar ashpėr ndaj disa vendimeve tė UNMIK-ut, nė tė cilat ata nuk kanė marrė pjesė as tėrthorazi, duke vlerėsuar se po krijohen sisteme paralele dhe po thellohen ndarjet. Ata pohojnė se “tė zhveshur nga ēdo formė e pushtetit nuk kanė mundur tė bėjnė mė shumė pėr mbrojtjen e minoritetit serb, ndėrsa thirrjet publike kundėr dhunės nuk kanė mundur tė ndihmojnė shumė”. ..

Vėzhguesit, ndėrkaq, pohojnė se edhe autoritetet ndėrkombėtare edhe ato shqiptare kanė dėshtuar nė qasjen e tyre duke u treguar tė paaftė nė “ofrimin e altrenativave mė tė qėndrueshme qė do tė ndihmonin nė pėrfshirjen e komunitit serb nė procesin politik”. Por, gjithsesi, njė faktor ēelės mbetet “ndikimi shumė i fuqishėm i Beogradit mbi serbėt e Kosovės”. Sipas tyre, ata janė monedhė kusuritjeje, tė cilėt “viktimizohen” nė funksion tė regjimit nė Beograd, pavarėsisht se kush qėndron nė krye tė tij. Dhe derisa vazhdon “loja”, gjendja e komunitteit serb do tė vazhdojė tė jetė pjesė e raporteve tė njėpasnjėshme tė organizatave ndėrkombėtare, ndėrsa “viktimizimi i tyre do tė jetė njė resurs i mirėseardhur pėr zyrtarėt serbė”. Fundja, ēdo ndėrlidhje e qėndrimeve politike me tė drejtat e njeriut tė cilitdo komunitet nuk do tė mund ta fshehė faktin qė Kosova, siē e deklaroi edhe z. Kotslainen, ėshtė vendi ku tė drejtat e komuniteteve pakicė janė mė tė rrezikuarat nė Evropė.

AIM Prishtinė, Besnik BALA