AIM: startSAT, 16 FEB 2002 19:22:13 GMT

Minoritetet duhet tė presin

Zagreb, 10.02.2002.

Pushteti kroat nuk di ēfarė tė bėjė me serbėt e mbetur kėtu, sepse nuk kanė ikur nga Kroacia tė gjithė pjesėtarėt e kėtij kombi, ndėrsa edhe disa nga tė ikurit janė kthyer nė ndėrkohė. Tani, ēfarė tė drejtash speciale duhet t'u sigurohen, si grupit mė tė madh minoritar nė Kroaci? Nėse do t'ua siguronin privilegjet qė i ka fituar grupi i nėpunėsve tė njė vendi tė huaj nė Kroaci - dhe kėta janė fretėrit katolikė me marrėveshjet ndėrshtetėrore ekskluzive - serbėt nė Kroaci do tė ishin vėrtet tė privilegjuar nė dėm tė qytetarėve tė tjerė, mu sikur janė nė kėtė ēast priftėrinjtė katolikė. Domethėnė, duhet t'u jepet diē mė pak se kjo. Nė kėrkim tė masės sė barazisė pėr serbėt, ligjvėnėsi kroat e ka pėrcaktuar prej kohėsh pėrqindjen nė popullatė qė pakicat duhet ta arrijnė pėr tė pasur tė drejtėn e pėrdorimit zyrtar tė gjuhės sė vet nė Kroaci, tė drejtėn e programeve shkollore dhe pėr pjesėmarrjen proporcionale nė pushtet, si nė atė lokal ashtu edhe nė atė shtetėror. Mirėpo, meqenėse serbėt pėr ndonjė arsye nuk janė aq tė dashur pėr pushtetin kroat si kleri katolik, masa e pėrcaktuar pėr minoritetet ėshtė tetė pėr qind, tė cilėn pas eksodit tė vitit 1995 serbėt nuk mund ta shfrytėzojnė as nė ėndėrr. Pėrse ky krahasim i serbėve nė Kroaci me pozitėn e fretėrve katolikė? Vendimet, si pėr njėrėn palė, ashtu edhe pėr tjetrėn janė kryekėput tė karakterit politik, mė saktė ato janė tė motivuara ideologjikisht nė tėrėsi, prandaj pėr shkak tė qasjes sė dyfishtė njėra e thekson tjetrėn. Ata tetė pėr qind i ka pėrcaktuar pushteti i HDZ-sė, ndėrsa ky i riu nuk po sillet fare mė mirė. Deri tani nuk kanė pėrmirėsuar asgjė nga ajo qė ėshtė prishur, pra ashtu as kushtet e diktuara me nenet e vjetra. Ministri i drejtėsisė, deri pak kohė mė parė, i RK, Stjepan Ivanisheviq, e ka bėrė njė projekt propozim pėr Ligjin e ri kushtetues mbi tė drejtat e minoriteteve nacionale nė Kroaci, mirėpo e gjithė kjo u la mbas dore mė vonė nė Parlament me shtyrjen e dokumentit anash, ē'gjė ėshtė treguar efikase gjithnjė. Asnjeri nuk ka arritur ta shpjegojė arsyen.

Nė tė vėrtetė, kryetari i Parlamentit dhe i partisė mė tė madhe tė koalicionit, SDP, Mato Arlloviq, i ka cekur disa arsye, por tė gjitha ato nuk tingėllojnė bindshėm, sepse sipas nevojės ato mund tė tejkalohen pa shumė mund. Pikėsėpari, ėshtė i kontestueshėm neni i projektligjit qė thotė se nė disa raste vetadministrimi lokal kroatėt mund t'i kenė tiparet e minoritetit. Kur qe zbuluar kjo disa muaj mė parė, opinioni qe skandalizuar pėr shumė ditė rresht me tituj gazetash tė tipit ''Kroatėt minoritet nė shtetin e vet!'', dhe askush nuk ka punuar nė drejtim tė zbutjes sė efekteve tė kėqija, d.m.th. nė pėrmirėsimin e projektligjit tė propozuar. Pėr shkak tė kėtij formaliteti, ky projektligj nuk e fitoi pėrkrahjen dhe tė gjitha gjasat janė qė ėshtė gjetur njė arsyetim pėr lėnien pasdore tė tij dhe, nė fund tė fundit, edhe mosvotim tė tij nga dy tė tretat e mazhorancės parlamentare. Ashtu si qėndrojnė gjėrat tani, do tė hartohet njė projekt propozim i ri i Ligjit Kushtetues pėr tė drejtat e pakicave.

Problemi qėndron aty se me hartimin e paralajmėruar tė dokumentit tė ri mund tė kalojė edhe ndonjė reduktim i tė drejtave qė ishin tė parapara me projektpropozimin e parė. Ai bazohej te Konvenca e Hagės e vitit 1991, mirėpo Kroacia nė vitet nėntėdhjetė e kishte mbajtur nėn njė suspendim tė llojit tė vet, duke ua marrė serbėve tė drejtat njė nga njė edhe nė letėr, pėrveē faktit qė tė drejtat u merreshin shpesh nė praktikė. Mė i dukshėm ishte zvogėlimi i numrit tė pėrfaqėsuesve tė tyre nacionalė nė Parlamentin kroat, i cili pėr dhjetė vjet nga 13 deputetė u reduktua nė njė, dhe kjo jo pas vėrtetimit zyrtar tė zvogėlimit tė pjesėmarrjes nė numrin e pėrgjithshėm tė popullsisė, por me forcėn e vendimit politik tė pushtetmbajtėsit. Mirėpo, nėse kjo ishte gjėja mė e dukshme, ajo mė e rėnda me siguri qė ishte mė pak e dukshme, pra tė gjitha ato keqtrajtime tė panumėrta tė qytetarėve tė nacionalitetit serb, qė prej pėrjashtimit nga puna deri te vrasja e civilėve, ēfarė nė vitet nėntėdhjetė kishte me qindra.

Dhe derisa ligjvėnėsi aktual po e zvarrit ēėshtjen, interesat e pakicės nacionale serbe nė Kroaci po shkelen edhe mė tej, sepse ata edhe tani e kanė tė drejtėn e participimit nė vetadministrimin lokal tė njė varg komunash, por e shfrytėzojnė vetėm nė dy-tri sosh. Arsyeja ėshtė e pabesueshme, dhe ate e ka pėrmendur para ca kohėsh nėnkryetari i qeverisė sė RK, Goran Graniq, i cili i ka ftuar pėrfaqėsuesit e komunave dhe tė qyteteve qė t'i pėrfshijnė politikanėt serbė nė pushtet nė pajtim me pjesėmarrjen reale tė popullatės serbe nė ato njėsi. Partitė nacionaliste kroate, pra, e kanė pushtetin absolut nė shumė komuna dhe qytete - pėr shembull nė Vukovar, Knin dhe Graēac - ku serbėt e pėrbėjnė njė tė tretėn deri gjysmėn e popullatės, ashtu qė thjesht politikanėve serbė nuk ua lejojnė tė hyjnė nė administratėn lokale! Ndėrsa nėnkryetari i Qverisė sė RK ''i fton tė pėrfshihen'' nė vend qė t'i urdhėrojė krerėt lokalė qė tė mos luajnė me barazinė e tė gjithė qytetarėve tė pėrcaktuar me Kushtetutė.

Ose, ta marrim njė problem tjetėr tė madh nga pėrditshmėria, pra shtėpitė e braktisura tė refugjatėve serbė nė tė cilat janė vendosur refugjatėt kroatė nga Bosnja e Hercegovina ose nga Kosova. Situata tepėr e ngatėrruar nė Bosnjė e Hercegovinė i ofron arsyetim pushtetit kroat qė nuk bėn mjaft pėr t'i zhvendosur shfrytėzuesit e pronave tė huaja, pas sė cilės gjė do tė kishin tė drejtėn qė ta kėrkojnė tė njėjtėn gjė, fjala vjen, nga pushteti i Republikės Serbe nė BH. Problemet e kėtilla e tejkalojnė ēėshtjen e numrit tė pėrfaqėsuesve tė pakicės serbe nė Parlamentin kroat, por le tė provojmė t'i imagjinojmė shtatė-tetė deputetė serbė nė Parlament, tė cilėt nė ēdo moment do tė mund tė ushtronin presion mbi opinionin politik dhe atė mė tė gjerė pėr problemet konkrete qė i pėrjeton minoriteti i tyre. Dhe kjo mund tė jetė arsye e manovrės sė heshtur tė koalicionit nė pushtet, i cili nuk flet mė asgjė rreth projketpropozimit tė ligjit pėr tė mos e irituar opinionin me serbėt para zgjedhjeve tė mundshme...

Ēfarė zhurme do tė bėnin deputetėt e HDZ-sė rreth pėrcaktimit tė disa tė drejtave tė rėndėsishme civilizuese pėr serbėt nė Kroaci, se! Kėtė nuk do tė mund ta duronte koalicioni me SDP-nė nė krye, njė presion tė tillė tė tmerrshėm gjatė tė cilit do tė duhej tė thuhet zėshėm qė edhe serbėt janė njerėz si gjithė tė tjerėt, se atyre duhet t'u sigurohen tė drejtat minoritare siē bėjnė vendet mė fatlume nė botė. Koalicioni nė pushtet nuk dėshiron ta pranojė se ato vende mė tė lumtura nuk ua kanė dhėnė pakicave tė drejtat e tilla pėr arsye se janė tė lumtura, por janė tė lumtura pėr arsye se kanė mėsuar tė jetojnė me bashkėqytetarėt e vet qė nuk janė identikė me ēdo parim kolektiv me shumicėn e tė tjerėve. Ndėrsa, ne kėtu ende nuk e dimė as sa serbė ka nė Kroaci, sepse gati njė gjysmė viti nuk jepen tė dhėnat nga regjistrimi mė i fundit i popullsisė. Dihet vetėm nė parim se ''zgjidhja pėrfundimtare'' mbi ta megjithatė nuk ėshtė zbatuar me aq sukses, si mė parė mbi hebrenjtė, romėt, italianėt dhe gjermanėt e kėtushėm.

AIM Zagreb, Igor LLASIQ