AIM: startSAT, 16 FEB 2002 20:10:13 GMT

Viktimė e shtetit mafioz

Kush e ka vrarė ish-ministrin e mbrojtjes, Pavlle Bullatoviq

Nga raporti i Kėshillit anketues parlamentar del nė pah se dikush ka dashur ta shesė mallin e vet (lexo: armėt), ndėrsa kontratėn e pavolitshme Bullatoviq nuk e ka nėnshkruar. Ėshtė vėrtetuar se nė zonėn e vrasjes ka qenė i pranishėm ''njė pėrqendrim mė i madh njerėzish nga nėntoka'', madje 13 njerėz nga ekipi i Zoran Uskokoviq Skoles dhe 12 nga ekipi i Zoran Davidoviq Qandas. Edhe pse kėto tė dhėna policia i kishte menjėherė pas ngjarjes, para dy vjetėsh, kjo ėshtė zbuluar vetėm tani, kur tė pėrmendurit Skole dhe Qanda (i njohur si i dashuri i yllit tė estradės, Jellena Karlleusha) janė ''sistemuar'' prej kohėsh nė dy parcela tė varrezave beogradase

Beograd, 11.02.2002.

Ėmbėlsira dyjavore pėr lexuesit e gazetave tė pėrditshme serbe - botimi i pjesėve nga raporti i Kėshillit anketues pėr vėrtetimin e fakteve lidhur me vrasjen e ish-ministrit tė mbrojtjes, Pavlle Bullatoviq - dalngadalė po hyn nė fazėn e harresės. Si tė gjitha sensacionet edhe ky ka zgjatur aq sa ka arritur ta tėrheqė vėmendjen e lexuesit mesatar. Ata qė dėshirojnė mė shumė, me 300 dinarė mund ta blejnė librin me raportin e kėshillit tė botuar nga Partia Radikale Serbe (SRS), lideri i sė cilės kishte udhėhequr me kėtė trup dhe ishte ''hetuesi'' kryesor.

Qė nga dita kur disa gazeta beogradase botuan nė faqet e para: ''Pavlle Bullatoviqin e ka vrarė Ivan Delliq'', e gjithė ēėshtja mori njė notė kaotike dhe herė-herė groteske. Me vetė faktin qė shefi i Kėshillit Anketues ishte njeriu, i cili vrasėsin e ministrit tė mbrojtjes e kishte ''zbuluar'' prej kohėsh. Menjėherė pas vrasjes, nė shkurt tė vitit 2000, nė tė vėrtetė, Vojisllav Sheshel nė konferencėn e famshme pėr shtyp i ka akuzuar mediat e pavarura qė ato ta kenė vrarė Bullatoviqin, duke i ndihmuar ashtu ''armiqtė e Serbisė'', ē'gjė shėrbeu si shkas qė njė pjesė e redaksive nė organizatėn NUNS tė marrė vendimin pėr bojkotimin e tė gjitha aktiviteteve, raporteve dhe gjithēkaje qė ishte e lidhur me radikalėt serbė. Kusht pėr ndėrprerjen e bojkotit ishte qė Shesheli tė kėrkonte falje. Deri tani ai nuk e bėri njė gjė tė tillė, por shumė redaksi tė ''apostrofuara'' edhe pa e bėrė ai kėtė e ndėrprenė bojkotin, ndėrsa liderit tė radikalėve po ia kushtonin edhe nga njė faqe tė tėrė gazete.

Vetė raportin zyrtarėt e DOS-it e kanė cilėsuar si ''privat'', sepse Kuvendi nuk e ka aprovuar atė, ndėrsa disa anėtarė tė Kėshillit as qė e kanė nėnshkruar. Nga leximi mund tė vihet re, ndėrkaq, se nė bisedat me ''dėshmitarėt potencialė'' ka mjaft arbitraritet tė prijėsit fjalaman tė radikalėve. Kėshtu, ai ish shefin e DB-sė (sigurimit shtetėror), Rade Markoviq, e ka pyetur nė mėnyrė mjaft sugjestionuese - kush nga opozita ka punuar pėr policinė sekrete, ndėrsa ministrin Dushan Mihajlloviq - pse e ka ēarmatosur sigurimin e radikalėve - ē'gjė, logjikisht, nuk ka kurrfarė lidhjeje me vrasjen e Bullatoviqit. Sidoqoftė, ''monstrumi medial'', siē e kanė quajtur Sheshelin disa ish-bashkėpunėtorė, e ka shfrytėzuar edhe njė mundėsi pėr promovimin politik personal. Si gjithnjė kur i ofrohet njė mundėsi e tillė.

Ėshtė fakt, megjithatė, qė stenogramet e bisedave pėrmbajnė shumė tė dhėna, gjer tani tė panjohura, pėr opinionin, qė nuk janė pėr t'u nėnēmuar, sepse ato i kanė shqiptuar njerėzit nga kreu i policisė, DB-sė dhe Drejtorati i Sigurisė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UJ. Pėrveē faktit qė, deri diku pa shije dhe pa argumente, gishti ėshtė drejtuar mbi njėfarė Ivan Deliqi, pėr tė cilin Shesheli pohon ta ketė vrarė Bullatoviqin (i pėrmenduri e ka demantuar kėtė duke ofruar njė alibi tė fortė), gjurmėt kanė sjellė pėrgjithėsisht gjer tek ajo qė ėshtė besuar qė nė fillim - qė nė lojė kanė qenė punėt nė zgrip tė ligjit. Ėshtė parė qartas se zbulimet e atėhershme tė ''julit'' rreth terrorizmit, ''vrasjes sė luftėtarit pėr Jugosllavinė e pacenuar'' dhe ''shkaktimin e krizės me ndihmen e faktorėve tė jashtėm'' - bien nė ujė.

Bullatoviqi fatzi, tani kjo ėshtė mė se e sigurt, u kishte rėnė nė faj tregtarėve me armė, mė saktė njerėzve qė manipulojnė me miliona dollarė, sepse njė biznes i tillė bėn pjesė ndėr mė profitabilėt nė botė. Nė postin e ministrit tė mbrojtjes ai ka nėnshkruar dokumente tė ndryshme, dhe njė, kah fundi i vitit 1999, nuk e ka nėnshkruar. Megjithėse Kėshilli nuk e ka vėrtetuar pėr ēfarė dokumenti bėhet fjalė, Shesheli tashmė ka spekuluar me firma dhe emra, gati ėshtė e sigurt se fjala ėshtė pėr njė shumė marramendėse dollarėsh tė dedikuar pėr pajisjn e Ushtrisė sė Jugosllavisė. Dikush, nė tė vėrtetė, ka dashur ta shesė mallin e vet (lexo: armėt), ndėrsa kontratėn e disfavorshme, ēfarė janė bėrė rėndom gjatė kohės sė sanksioneve, Bullatoviqi nuk e ka nėnshkruar. Ka pasuar vėrejtja pėr tė tjerėt, qė tė mos ua zėnė rrugėn trafikantėve tė fuqishėm me armė, tė involvuar edhe nė regjimin e asaj kohe.

Miqtė e Bullatoviqit kanė vėrtetuar se ai nė fillim tė vitit 2000, para vrasjes, ishte tepėr i indisponuar, sikur tė parandiente diēka, mirėpo pėr shkaqet ai nuk ka folur. S'ka dyshim qė ministri i ndjerė, po tė ketė dashur, ka mundur t'i ankohet policisė, si dhe shėrbimeve tė tjera, se ėshtė i kėrcėnuar dhe pėr sinjale tė caktuara. Mirėpo, pyetjen themelore as Shesheli dhe as tė tjerėt nga kėshilli shumėpartiak nuk e kanė shtruar - cili ėshtė ai njeri, grup apo institucion nė kėtė vend qė ishte aq i fuqishėm saqė nuk ka mundur ta mbrojė Bullatoviqin. Thėnė mė saktė, mos ėshtė vrasja e Bullatoviqit vetėm edhe njė dėshmi se kufiri midis shtetit dhe mafias nėn pushtetin e Millosheviqit as qė ka ekzistuar.

Gati ėshtė e sigurt se dorasit janė rekrutuar nga nėntoka beogradase, e cila gjithsesi i ka pasur ''eksponentėt'' nė polici dhe regjim. Me analizėn e punės tė telefonisė celulare ėshtė vėrtetuar se nė zonėn e vrasjes ka qenė ''njė koncentrim mė i madh i njerėzve nga nėntoka''. Madje, 13 njerėz nga ekipi i Zoran Uskokoviq Skoles dhe 12 nga ekipi i Zoran Davidoviq Qandas. Edhe pse kėtė tė dhėnė policia e ka patur menjėherė pas asaj ngjarjeje, para dy vjetėsh, kjo po zbulohet vetėm tani, kur edhe tė pėrmendurve Skole dhe Qanda (mė i njohur si i dashuri i yllit tė estradės Jellena Karlleusha) janė ''sistemuar'' prej kohėsh nė dy parcela tė varrezave beogradase.

Po nė atė vit, disa muaj pas Bullatoviqit, ata tė dytė i ka likuiduar dikush nė njė ''pritė'' klasike beogradase. Edhe rastet e tyre janė tė shėnuara me NN, qė vetėm dėshmon se dikush i ka pastruar dėshmitarėt e mundshėm. Ndėrsa, a ka pėsuar nė atė pastrim edhe gjykatėsi hetues, Nebojsha Simeunoviq, i cili ka qenė i ngarkuar me rastin e vrasjes sė ministrit tė mbrojtjes, ėshtė po ashtu njė pyetje interesante. Simeunoviq ėshtė gjetur i vdekur pas pesė tetorit nė Danub, ndėrsa familja e tij edhe mė tej pohon se atje duhet ta ketė hedhur dikush, meqenėse ai nuk ka qenė notues, duke e hedhur poshtė kėshtu teorinė zyrtare pėr vetėvrasje.

Dhe, gjėja mė e rėndėsishme, raporti i Kėshillit Anketues tė ''Sheshelit'' nuk ka hasur nė kurrfarė reagimi tek ata qė edhe ėshtė dashur tė merren me hetime. Policia hesht, nė stilin - tė gjitha kėto i kemi ditur qėmoti. Po ndodh e njėjta gjė si edhe nė rastet Stambolliq dhe Quruvija. Pistat ekzistojnė, por nuk ka dėshmi pėr gjyq, nuk ka dėshmitarė tė mbrojtur, nuk ka dokumente. Serbia, sipas tė gjitha gjasave, po mbetet edhe mė tej njė vend ku vrasėsit dihen, por nuk burgosen...

AIM Beograd, Dragolub PETROVIQ