AIM: startFRI, 21 MAR 2003 17:08:35 GMT

Univerzitet do tė vendosin pėr njohjen e diplomave tė marra jasht shtetit

Pėr njohjen e diplomave tė mara nė vendet e jashtme nė tė ardhmen nė Maqedoni do tė vendosė Univerziteti. Njė vednim tė tillė ka marrė Gjykata Kushtetuese e Maqedonisė. Kjo Gjykatė ka shly disa nene nga Ligji pėr arsim sipėror tė miratuar nė vitin 2000, me ērast fakultete pėrkatėse nė kuadėr tė Univerzitetit tė Shkupit, tė vendosin pėr njohjen e diplomave tė marura nė vendet e jashtme. Gjykata ka vlerėsuar se sipas kėtyre ligjeve instuticoni arsimit sipėror ka mundėsi tė participoj nė vendosjen e njohjes sė diplomave tė mara nė vendet e jashtme, ndėrsa tė njėjtin vendim duhet ta marė dhe nėnshkruaj ministri i arsimit.

AIM Junior Shkup, 13.03.2003

Vite me radhė Maqedonia nuk kishte ligj pėr asrim superior i cili mė nė fund u miratua nė vitin 2000. Me ēka edhe morri fund problemi i njohejs sė diplomava tė marra nė qendrat universitare jasht shtetit. Problem i cili mė sė shumti i mundonte tė rinjtė shqiptarė tė diplomuar nė univeryitetet e Shqipėrisė apo Kosovės. Mirėpo sė shpejti Ligji pėr arsim u gjet pėrpara Gjykatės Kushtetute e cila kėto dit doli me qėndrim se disa nene tė tij nuk jan nė pėrputhshmėri me kuhstetutėn shtetėrore dhe si tė till duhet tė shluhen.

Nė Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė vlerėsojnė se vendimi i marė nga ana e Gjykatės sė Maqedonisė nuk e cėnon procesin e njohjes sė diplomave me ato vende me tė cilėn Maqedonia ka nėnshkruar marrėveshje biletarela nė kėtė drejtim."Fjala ėshtė pėr disa nene tė ligjit pėr Arsim tė lartė tė tė miratuar gjatė vitit 2000 dhe shlyerja e kėtyre neneve tė kėtij ligji nuk do cėnon procesin e njohjes sė diplomave me ato vende qė vendi ynė ka nėnshkruar marrėveshje biletarela pėr njohjen e diplomave, siē ėshtė Shqipėria, Bullgaria dhe Turqia, thotė kėshilltari i ministritė tė arsimit Aziz Pollozhani, Bardhyl Tushi. Sipas tij edhe pse nė kėtė ministri nuk ka arritur ndonjė informat zyrtare nga Gjykatės pėr shlyerjen e disa neneve nga ky ligjė, procedura e njohjes sė diplomave do tė jetė e njėjtė dhe nė marrjen e vendimt duhet tė participojė edhe institucionu i lartė pėrkatės dhe ministri i arsimit. Lidhur me atė se a do tė kėrkohet nga tė diplomuarit qė t'u nėnshtrohen provimeve shtesė nėpėr fakultetet pėrkatėse tė cilėt tani janė tė autorizuar pėr njohjen e diplomave, Tushi thotė se "kjo nuk do tė vlejė pėr ata tė cilėt kanė diplomuar nė vendet me tė cilėt maqedonia ka nėnshkruar marrėveshje biletarela pėr njohjen e diplomave".

Nė kabinetin e ministritė tė arsimit tė lartė informojnė se janė duke u bėrė pėrpjekje pėr nėnshkrimin e njė marrėveshje nė kėtė drejtim edhe me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, pėr tė tejkaluar problemin e njohjes sė diplomave pėr tė gjithė ata tė cilėt kanė diplomuar nė Univerzitetin e Prishtinės. "Tė gjithė ata tė cilėt kanė diplomuar nė Univerzitetin e Pristinės dhe e kanė tė verifikuar nga ana e UNMIK-ut, duhet tė bėjėn kėrkesė nė ministry dhe pas ferifikimt dėrgohen nė fakultet pėrkatėse, dhe nostrifikimi duhet tė bėhet pa problem, informon Tushi. Ndėrsa sipas tij, tė gjithė ata tė cilėt kanė diplomuar deri mė vitin 1996 nuk duhet qė ti nėnshtrohen kėsaj procedure."Pėr tė tejkaluar problemin me nohjen e diplomave, pėr ata tė cilėt kanė diplomuar nė Kosovė sė shpejti pritet qė tė nėnshhkrueht njė marrėveshje bilaterale me UNMIK-un, thot ai.

Aktualishtė nė Maqedoni presin pėr ta nostrifikuar diplomėn e tyre njė numėr i madhė, tė cilėt kanė diplomuar nė Kosovė dhe Shqipėri. Ndėrsa tė diplomuarit nė Univerzitetin e Prishtinės ankohen se kanė pengesa nė nostrifikimin e diplomave dhe kėrkojnė nga ministry Pollozhani qė kjo ēėshtje tė rregullohet sa mė shpejt. Kėshilli i tė diplomuarėve nė Univerzitetin e Prishtinės paralajmron protesta nė qoftės se ministry nuk angazhohet nė zgjedhjen e ėktij problemi.

Nga ana tjetėr gjatė vitit tė kaluar qindra persoan tė diplomuar nė Shqipėri gjatė vitit tė kaluar protestuan para instutucioneve shtetėrore duke kėrkuar njohjen e diplomave. Me ērast ministri i athershėm Nenad Novkovski nė kabinetin e Lupēo Georgievskit nėshkroi njė marrėveshje biletarale mė Shqipėrin.

Se nė ē'vėshtirėsi do tė hasin gjat nostrifikimit tė diplomava ata qė kan diplomuar jasht shtetit do te shihet sė shpejti. Mbase ky problem edhe mėtutje mė sė shumti do t'i mundojė tė diplomuarit nė Prishtinė dhe Tiranė.

ARLINDA KALISI