AIM: startWED, 09 JUL 2003 12:27:49 GMT

PPD-ja do tė angazhohet pėr implementimin e marrėveshjes sė Ohrit

"Ne jemi parti opozitare tė pozicionuar pas zgjedhjeve parlamentare me dy deputetė do ta mbjamė kursin e opozitės konstruktive, por aktive bile dhe mė shumė nga ato qė janė tė avancuar me numėr tė deputetėve ", tha Bexheti. PPD-ja, sipas tij do tė anagzhohet pėr jetėsimin e Marrėveshjes sė Ohrit, dhe nė kėtė drejtim kjo parti ka strategji me ērast kanė filluart pėrgatitjet pėr disa projekte ligjore, qė kryesishtė dalin marrėveshja korrnizė dhe qė duhen tė miratohen.

AIM Shlup, 07.07.2003

Partia pėr Prosperitet Demokratikė (PPD) tė hėnėn nė mbrėmje nė Shkup mbajti njė takim me ēarst para korritė diplomaik, pėrfaqėsuesve tė partive tjera politike dhe shumė mysafirėve tė tjerė u prezentua lideri i ri, Abdylmenaf Bexheti dhe kryesia e kėsaj partie.

Nė kėtė rast para gazetarėve kryetari Abdulmenaf Bexheti tha se PPD -ja nė tė ardhmen do tė veprojė si parti opozitare konstruktive dhe se vijonė periudha e konsulidimit tė radhėve tė tyre. Bexheti nuk e pėrjashtohet mundėsinė pėr njė bashkėpunim me udhėheqėsit e koalicionit qeveritarė por jo qė kjo parti tė jetė edhe pjesė e sajė.

"Ne jemi parti opozitare tė pozicionuar pas zgjedhjeve parlamentare me dy deputetė do ta mbjamė kursin e opozitės konstruktive, por aktive bile dhe mė shumė nga ato qė janė tė avancuar me numėr tė deputetėve ", tha Bexheti. PPD-ja, sipas tij do tė anagzhohet pėr jetėsimin e Marrėveshjes sė Ohrit, dhe nė kėtė drejtim kjo parti ka strategji me ērast kanė filluart pėrgatitjet pėr disa projekte ligjore, qė kryesishtė dalin marrėveshja korrnizė dhe qė duhen tė miratohen.

"Nė mbledhjen e fundit tė kryesisė Qendrore qė e mbajtėm tė shtunėn ne filluam me punė dhe mbrenda njė jave kemi bėrė planin tonė aksionar pėr realizimin e aktiviteteve tona nė gjashtė muajt e ardhshėm. Kemi filluar pregaditjen e disa projekteve ligjore tė cilat me shkallė tė lartė tė prioritetit dhe qė dalin nga marrėveshja e Ohrit si dhe projekte tjera. Mund tė veēojė Ligjin e nėnshtetėsisė, ligjonė e rregullimit tė finansimit tė partive politike, pėr ndarjen teritoriale, kemi qenė tė inkuadruar nė ndryshimet e ligjit pėr arsim sipėror nė tė cilėn gjatė miratimit nė parlament do tė inkuadrohemi me amandamente, si dhe shumė projekte tjera tė cilat konsederojmė se sfidojnė nė qeverinė e Maqedonisė", tha profesor Abdulmenaf Bexheti.

Kryetari i partisė sė parė shqiptare nė Maqedoni, paralajmronė se janė tė gatshėm tė bashkėpunojnė me subjektet tjera politike shqiptare, ndėrsa hedhė poshtė ēdo mundėsi pėr shkrirjen e PPD-sė nė ndonjė subjekt tjetėr politik. "Ne do tė kemi njė bashkėpunim konstruktim edhe me BDI-nė, PDSH-nė dhe partit tjera. Do tė realizojmė takime shumė tė shpeshta nė veēanti me BDI-nė e cila ėshtė bartėse e aktivitetit qeveritar por megjithatė nuk paramendojmė se do tė kemi ndonjė veprim tė shkrirjesė sė partive sepse nuk ėshtė njė veprim i arsyeshėm politikishtė, pasi qė edhe koha i paradėshiron ēasjet e tilla. Ne mund tė bisedojmė pėr bashkėpunime shumė korrekte dhe bashkėpunime konstruktive pėr tė plotėsuar shprastinat eventuale tė verprimit politik shqiptarė nė pėrgjidhėsi, por asesi nuk do tė bėhet fjalė pėr ndonjė aktivitet tė shkrirjesė apo tė gėlltitjesė tė subjekteve politike nė kėtė frymė", deklaroi ish-ministri i lidhjes dhe transportit, tani nė krye tė PPD-sė.

I pyetur se si i shihni zhvilllimet nė skenėn politike shqiptare deri nė zgjedhjet vendore vitin e ardhshėm dhe se a mendon se do tė ritet rejtingu i PPD-sė deri nė ato zgjedhje Bexheti tha:"Unė shpresojė dhe jamė optimistė i thellė se megjithatė do tė kemi njė ringritje tė PPD-sė ndoshta jo tė aritjes sė sajė qė ajo e ka pasė para gjashtė vjetėve, por do tė ndėrpritet ramja e sajė e mėtutjeshme dhe fillon procesi i ringritje. Ėshtė me rėndėsi se zgjedhjet e ardhshmė lokale ne do tė jemi subjekt i rėndėsishėm nė sferėn politke nė maqedoni, por pėr momentin nuk mund tė propozojė se cilat janė targetėt tonė", tha Bexheti.

Njeriu i parė i PPD-sė edhe me vėrejtje ndaj punės sė kabinetit tė Cėrvenkovskit nė shtatė muajtė e kaluar tė qeverisjesė. "Nuk jamė i knaqur nė punėn e qeverisė nė veēanti nė sferėn e implementimit tė marrėveshjes sė Ohrit, por njėherit edhe nė sferėn ekonomike. Nėse parashtromi njė analizė mė tė thellė me atė se ēka un premtua nė zgjedhjet paralamentare dhe ēka u realizua deri mė sot, mund tė konstatohet se ka njė ngecje ndoshta edhe njė regresė nė kuptiim ekonomikė. Fatkeqėsishtė, me veprimete bėra deri mė tashė nuk mund tė thuhet se kjo qeveri ėshtė reformiste pėr shkakė se shumė mbanė llogari pėr efektet sociale nė fillim tė mandatit", tha nė prononcimin e tijė pėr mediat kryetari i PPD-sė, Abdulmenaf Bexheti.

Arlinda Kalisi