AIM: startTHU, 10 JUL 2003 11:19:16 GMT

Korrja e dytė e armėve ilegale

Kryetari i Trupit Kordinativė, Gėzim Ostreni nga partia shqiptare nė pushtet, Bashkimi Demokratik pėr Intergrim (BDI), vlerėson se plani operativė parashefė mė shumė forma pėr motivimin e qytetarėve pėr tė dorrėzuar armatimin. "Duhet qė t'i kushtohet mė shumė vėmendje materialit propogandues gjegjėsishtė rredhė sqarimit tė dėmeve qė krijohen nga mbajtja e armės dhe pasojat qė mund tė lindin nga shfrytėsimi i sajė ndaj cilit do qoftė", tha Ostreni. Sipas tij, si formė e dytė ėshtė se ruajtja e identitetit tė qytetarit edhe se pas pėrfundimit tė aksionit qytetarėt do tė mund tė kėrkojnė leje pėr legalizmin e tė njėjtės.

AIM Junior Shkup, 09.07.2003

Aksioni pėr grumbullimin e armėve ilegale nė Maqedoni qė ishte e paraparė tė realizohet nė ditėt e para tė muajit korrik ėshtė shty pėr nė vjeshtė gjatė muajit shtator apo tetor. Pas miratimit tė ligjit pėr mbledhjen e armėve ilegale dhe formimit tė trupit kordinativė, muajin e ardhshėm janė tė paraparė qė tė shfrytėzohen pėr ndarjen e materialit propogantues me ērast popullata mė hollėsishtė do tė informohet pėr realizimin e aksionit qė parashifet tė zgjasė 45 ditė.

Sipas planit operativė pėr grumbullimin e armėve kriteriumi primar pėr caktimin e pikave nė tė cilat do tė mblidhet armatimi ilegalė ėshtė sigurimi i popullatės dhe largimi i problemeve plotėsuese tė cilat mund tė dalin nė realizimin e aksionit. Nė Ministrinė e Punėve tė Brendėshme thonė se si pika e cila do tė shfrytėzojnė nė mbledhjen e armėve do tė shfrytėzohen pjesė e stacioneve policore ekzistuese, ndėrsa nė disa vende tė ish-krizave do tė vendosen stacione tė improvozuara policore. Sipas planit nė fjalė janė tė verifikuar lokacionet nė tė cilat do tė grumbullohen armatimi ilegalė dhe njėkohėsishtė janė infomrmuar edhe autoritet lokale dhe mbetet qė trupi kordinativė pėr realizimin e kėtij akcioni tė pajtohet me lokacionet e propozuara. Ditėve tė ardhshme burimeve policore, do tė fillojnė stėrvitjet e policėve tė cilėt do tė marin pjesė nė aksionin, respektivishtė tė atyre policėve qė do ta mbledhin, dhe shkatėrrojnė armatimin dhe tė atyre qė tė marin pjesė nė sigurimin e pikave pranuese.

Kryetari i Trupit Kordinativė, Gėzim Ostreni nga partia shqiptare nė pushtet, Bashkimi Demokratik pėr Intergrim (BDI), vlerėson se plani operativė parashefė mė shumė forma pėr motivimin e qytetarėve pėr tė dorėzuar armatimin. "Duhet qė t'i kushtohet mė shumė vėmendje materialit propogandues gjegjėsishtė rredhė sqarimit tė dėmeve qė krijohen nga mbajtja e armės dhe pasojat qė mund tė lindin nga shfrytėsimi i sajė ndaj cilit do qoftė", tha Ostreni. Sipas tij, si formė e dytė ėshtė se ruajtja e identitetit tė qytetarit edhe se pas pėrfundimit tė aksionit qytetarėt do tė mund tė kėrkojnė leje pėr legalizmin e tė njėjtės. "Pėr tė gjithė ata tė cilėt nuk e dorrėzojnė armėn do tė ketė dėnime tė rėnda qė do tė pėrfshihen nė ndryshimet e kodit penal. Ky aksion duhet tė kuptohet si ligjė pėr amnisti ndaj tė gjithė atyre qė posedojnė armė ilegale", u shprehė ish-gjenerali i UCK-sė, Gėzim Ostreni.

Ky aksion pėr mbledhjen e armatimit ilegal ėshtė planifikuar qė ta mbykqyrin pėrfaqėsuesit ndėrkombėtar nė vend dhe nė mėnyr aktive do tė jenė tė inkuadruar politikanėt respektivshtė tė gjithė ata tė cilėt janė edhe anėtar tė Trupit Kordinativė . Sekretari i BDI-sė i cili do tė udhėheq me kėtė aksion thotė se do tė angazhohet pėr grumbullimin e armėve tė tė gjithė qytetarėve dhe se nuk ėshtė emėruar nė kėtė krye tė kėtij trupi pėr arsye se dinė kushė ka armė ilegale. "Ish-pjestartė e UCK-sė i dorrėzuan armėt pjestarėve tė NATO-s nė shtataor tė vitit 2001. Tani ky aksion do tė jetė pėr tė gjithė qytetarėt sepse nuk ėshtė numri i vogėl i maqedonasve tė cilėt posedojnė armė ilegale qė i'u ishte ndarė gjatė konfliktit tė aramatosur", tha Gėzim Ostreni.

Subjektet politike shqiptare pėrkarahin realizimin e kėtij aksioni dhe thonė se me kėtė ligjė duhet tė ē'armatosen tė gjthė qytetarėt e Maqedonisė. "Me bledhjen e armatimit ilegal do tė ketė situatė mė tė mirė tė sigurisė dhe mė tutje ajo do tė pėrmisohet dhe nuk ka nevojė qė disa qytetarė tė mbajnė armė dhe praktikishtė nuk do tė ketė rrezikė pėr ata personalishtė. Do tė kemi sukses nė realizimin e kėtij aksioni sepse ka vullnet politikė mbrenda kolaicionit qeveritarė dhe me ndihmėn e faktorit ndėrkombėtar", tha nėnkryetari i Kuvendit tė Maqedonisė, Agron Buxhaku. Sipas tij, me kėtė aksion do tė mblidhet edhe aramti i ilegal i cilit gjindet nė duartė e popullatės maqedonase.

Edhe qėndrimi Partisė Prosperitet Demokratik (PPD) nė opozitė ėshtė qė ky aksion tė realizohet, por me paralajmrimė qė tė mos keqpėrdoret nga ana e institucioneve shtetėrore. "Ne pėrkarhim kėtė iniciativė pėr grumbillimin e armėve ilegale por qė resalizimit tė mos ketė keqėpėrdorimi nga ana e institucioneve shtetėrore dhe tė shfrytėzohet ky rast dhe tė gjithė ata shqiptarė qė do ta dorrėzojnė armartimin tė ndiqen penalishtė, tė arestohen e kėshtu me radhė. Prandaj ne kėrkojmė qė ky proces tė jetė i mbykqyrur nga faktori ndėrkombėtar dhe njėkohsishtė kjo tė vlenė edhe pėr palėn maqedonase sepse informatat tona pohojnė se edhe ato pėsedojnė njė numėr tė madh tė armatimit ilegal, tha zėdhėnėsi i PPD-sė, Zahir Bekteshi.

Taibe Beluli